Anasayfa » Kızlık Zarı Dikimi » Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı Çeşitleri :

Kızlık zarı çeşitleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu farklılık kızlık zarının ortasında yer alan deliğin sayısına, şekline ve kalınlığına göre değişmektedir. Buna rağmen yinede kızlık zarı çeşitlerini sınıflandıracak olursak  bunları 12 farklı bölüm altında inceleyebiliriz.

 

kızlık zarı çeşitleri 1

1 – Annüler kızlık zarı ( normal kızlık zarı ) :

Tam ortasında adet kanının dışarıya akmasına musade edecek yuvarlağımsı bir deliği bulunan kızlık zarına annüler kızlık zarı denir. Kızlık zarı çeşitleri içerisinde en fazla olanı annüler  kızlık zarıdır %80-90. Normal dediğimiz kızlık zarı   annüler tip kızlık zarıdır.

Annuler Kızlık Zarı

2 – Bozulmuş kızlık zarı :

İlk cinsel ilşki sırasında yada bazı kazalardan ( düşme , sürtünme, masturbasyon ) sonra kızlık zarı yırtılabilir. Kızlık zarının ortasındaki deliğin sınırından başlayıp vajen duvarına kadar yırtığı olan kızlık zarlarına bozulmuş kızlık zarı  denir. Bazen bu yırtıklar vajen duvarına kadar ulaşamaz bulara tam olmaya yarım yırtık ( parsiyel yırtık ) denir . Yırtığın tam yada yarım olması iki konuda önemlidir. Tam olmayan parsiyel yırtıkları onarmak daha kolay ve maliyeti daha düşüktür ( kızlık zarı dikimi fiyatı )

 

bozulmus-kizlik-zari

Ok işareti ile vajina duvarına kadar meydana gelen yırtık gösterilmiştir

 

3 – Esnek kızlık zarı :

Hakkında en fazla konuşulan kızlık zarı çeşitleri bu tiptir . Bunun nedeni de ilk cinsel ilişki sırasında kaama olma ihtimali düşük olmasından dolayıdır. Daha ayrınılı bilgi için  esnek kızlık zarı  makalemizi inceleyebilirsiniz.

esnek-kizlik-zari

4 – Septalı kızlık zarı ( perdeli kızlık zarı – bölmeli kızlık zarı ) :

Bu kızlık zarı çeşitleri kızlık zarının ortasında bulunan delik yukarıdan aşağıya doğru inen perde ( septa ) ile ikiye ayrılmıştır. Bu tip kizlik zarına sahip olan kadınlarda  ilk cinsel ilişki sırasında aşırı kanama olma ihtimali yüksektir. İlk ilişki öcesinde ufak bir cerrahi mudahale ile bu perdenin ortadan kaldırılması yararlı olacaktır ( hymenoplasti, himenoplasti ).

perdeli bölmeli kızlık zarı

 

5 – İmperfore hymen ( deliksiz kızlık zarı ) :

Bu tip kızlık zarı çeşitlerin de  zarın ortasındaki delik tamamen kapalıdır yani delik yoktur.Adet kanamasının rahimden dışarı akması için mutlaka cerrahi mudahale gereklidir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için ( imperfore hymen ) adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

deliksiz-kizlik-zari

 

6 – Kribriform kızlık zarı ( çok delikli – kalburumsu kızlık zarı ) :

Bu tip kızlık zarı çeşitleri  kızlık zarının ortasındaki boşluk tek bir delikden değilde çok sayıda küçük deliklerden oluşmaktadır kalbura benzemektedir . Bu nedenle kalburumsu kızlık zarı denmektedir . Latince bir terim olan kribriformun türkçe karşılığıda kalburdur. Görülme sıklığı % 2 civarındadır. İlk cinsel ilişki sırasında aşırı kanama olabilir ve cerrahi mudahale gerekebilir ( kızlık zarı dikimi ).

çok delikli kızlık zarı

7 – Subseptum hymen ( yarım perdeli kızlık zarı – yarım septalı kızlık zarı ) :

Kızlık zarının ortasıdaki delik yukarıdan inen yarım bir perde ( septa ) ile bölünmüştür . Bu tip kızlık zarı çeşitleri herhangi bir sorun yaratmaz.

yarim-septali-kizlik-zari

8 – Mikroperfore hymen ( küçük delikli kızlık zarı ) :

Bu tip kızlık zarı çeşitleri  kızlık zarının ortasında bulunan delik çok çok küçüktür. Mikroperfore kızlık zarı bulunan bayanların adet kanamaları vajenden dışarıya yavaş bir şekilde atılaçağınadan adet dönemleri biraz uzun ve ağrılı olabilir. İlk cinsel ilişki çok ağrılı ve  kanama miktarı çok fazla olabilir. Bu yüzden bayanlara ilk cinsel ilişki öncesinde  mutlaka kadın doğum doktoruna kızlık zarı muayenesi olmasını önermekteyiz.

 

 

kızlık zarı çeşitleri 1

9 – Dentriküler hymen ( saçaklı – püsküllü  kızlık zarı ) :

Bu tip kızlık zarı çeşitlerinde ortada bulunan delik yine yuvarlağa benzer fakat deliğin sınırları saçağımsı ( püsküllü ) bir şekildedir.

saçaklı-dentriküler-püsküllü kızlık zarı

 

 

10 – Fimbrial kızlık zarı :

Bu tip kızlık zarı tipleri dentriküler tip kızlık zarına biraz benzemektedir . Kızlık zarını ortasındaki delik yuvarlak değilde üçe ayrılmıştır mersedes armasını anımsatacak şekildedir . Kızlık zarının sınırları bu tipdede sacaklıdır.

fimbrial-kizlik-zari yıldız şeklinde

11 – Labial hymen ( dudak şekli tipinde kızlık zarı ) :

Bu tip kızlık zarı çeşitlerinde zarın ortasındaki delik yuvarlak değildir , yukarıdan aşağıya doğru dudağı anımsatacak şekildedir ve çok nadir olarak görülür.

dudak şeklindeki kızlık zarı

 

12 – Semilunar – Ksentrik hymen ( yarımay kızlık zarı ) :

Kızlık zarının ortasındaki delik yarım ay şeklindedir . Üst tarafı ince alt tarafı kalındır.

yarım ay kızlık zarı

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım... Devamı >>

1
Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
dilek Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
dilek
Ziyaretçi
dilek

Özgür bey okadar çok iyi biriki samimiyeti verdiği guven şakalari insanın korkularini bi kenara bıraktiriyo ben klinige gittiğim de korkuyodum ama zeynep hanımın ve özgür beyin verdigi guven ve konusmalari beni cok rahatlatmisti bizi memnun bıraktığı icin tesekkur ederim kontrol için de yanina gidecegim icin de cok sabirsizlikla bekliyorum tekrardan hersey icin teşekkür ederim iyiki varsiniz sizin sayenizde kendime geldim psikolojik olarak da iyi oldum zeynep ablam ve özgür abimmm sizi cok seviyorum ♥♥♥♥

error: İçerik Korunuyor !!
Hemen Arayın
Yol Tarifi Al